söndag 18 december 2011
onsdag 14 december 2011
Nya tävlingsdagar 2012
Rött är förändringar
1 maj Tingsryd/ Asarum obs Tisdag helgdag
19 maj Karlstad / Alternativ 16/6
26 maj Halmstad
26 maj Halmstad
2 juni Kalmar
6 juni Norrköping Nationaldagen
9 juni Södertälje
14 juli Kalmar
4-5 augusti Norrköping SM
18 augusti Karlstad
25 augusti Södertälje
1 september Halmstad
29 september Tingsryd/Asarum Derby
tisdag 13 december 2011
Preliminära tävlingdagar 2012
Karlstad och Västerås har inte lämnat besked ännu-
29 september Tingsryd/Asarum Derby
1 maj Tingsryd/ Asarum (Tisdag)
12 maj Norrköping
26 maj Halmstad
2 juni Kalmar
9 juni Södertälje
14 juli Kalmar
4-5 augusti Norrköping SM
25 augusti Södertälje
1 september Halmstad
29 september Tingsryd/Asarum Derby
lördag 12 november 2011
Resultat KM 12/11 i Asarum
Hanar
1 Daigo vd Waterram
2. Speedpartners A Ben Nevis
3. Speedpartners A Boomerang
4. Nanick´s And Jacky´s Patchy
1 Daigo vd Waterram
2. Speedpartners A Ben Nevis
3. Speedpartners A Boomerang
4. Nanick´s And Jacky´s Patchy
5. Grändens Mc Adam
6. Nanick´s And Jacky´s Rascal
Tikar
1. Emmaline´s DS Svea Viking
2. Speedpartners A Black Sheep
3. Nanick´s And Jacky´s Honey
1. Emmaline´s DS Svea Viking
2. Speedpartners A Black Sheep
3. Nanick´s And Jacky´s Honey
4. Inner Circels Beige Beauty
Grändens Juno startade från öppen bur.
Grändens Juno startade från öppen bur.
KLUBBMÄSTARE 2011
Emmalines DS Svea Viking och Daigo vd Waterram
måndag 24 oktober 2011
12 November - Klubbmästerskap, träning, prova på och klubbmöte.
LÖRDAGEN 12 NOVEMBER 2011
10.00 Vi ställer i ordning banan för KM m.m.
11.00 Alla hundar som kan springa från bur springer 2 och 2 på tid.
Vi låter tikar och hanar tävla var för sig.
Träning och Prova på.
12.00 Vi pausar och fikar
13.00 Vi korar bland licencierade hundar Klubbmästare HANAR och TIKAR genom att
de 4 snabbaste hundarna i respektive kön springer A-finaler. Övriga hundar springer
i klasser indelade 2 och 2.
14.00 Efter KM är alla välkomna hem till familjen Held på Guö för en bit mat och Klubbmöte.
Vi bor på Guövägen 82 i Trensum C:a 10 km från banan.
Anmälan till KM, träning och prova på m.m senast SÖNDAGEN DEN 6/11 KLOCKAN 20.00
Bengt Held
0454-89432
0708-524469
bengtheld@hotmail.com
VÄLKOMNA
10.00 Vi ställer i ordning banan för KM m.m.
11.00 Alla hundar som kan springa från bur springer 2 och 2 på tid.
Vi låter tikar och hanar tävla var för sig.
Träning och Prova på.
12.00 Vi pausar och fikar
13.00 Vi korar bland licencierade hundar Klubbmästare HANAR och TIKAR genom att
de 4 snabbaste hundarna i respektive kön springer A-finaler. Övriga hundar springer
i klasser indelade 2 och 2.
14.00 Efter KM är alla välkomna hem till familjen Held på Guö för en bit mat och Klubbmöte.
Vi bor på Guövägen 82 i Trensum C:a 10 km från banan.
Anmälan till KM, träning och prova på m.m senast SÖNDAGEN DEN 6/11 KLOCKAN 20.00
Bengt Held
0454-89432
0708-524469
bengtheld@hotmail.com
VÄLKOMNA
måndag 10 oktober 2011
Inget KM den 23/10
Intresset verkar inte så stort för ett KM den 23/10.
Vi provar istället med en träningsdag med möte och kanske någon form av KM om intresse
finns LÖRDAGEN den 12 november klockan 11.00.
Boka in dagen.
Mer info kommer.
Bengt
Vi provar istället med en träningsdag med möte och kanske någon form av KM om intresse
finns LÖRDAGEN den 12 november klockan 11.00.
Boka in dagen.
Mer info kommer.
Bengt
söndag 11 september 2011
Många av klubbens hundar i finaler i Kalmar
King vann B-finalen på 9.89
Boomis 3:a i B-finalen på 9.98
Svea 2:a i C-finalen på 10.20
Konny 2:a i D-finalen på 10.50
Laika 2:a i E finalen på 10.83
Trillik 4:a i E-finalen på 11.33
Nevis utslagen i A-semi på 9.93
Gandalf utslagen i B semi på 10.11
Macke utslagen i C semi på 10.29
Boomis 3:a i B-finalen på 9.98
Svea 2:a i C-finalen på 10.20
Konny 2:a i D-finalen på 10.50
Laika 2:a i E finalen på 10.83
Trillik 4:a i E-finalen på 11.33
Nevis utslagen i A-semi på 9.93
Gandalf utslagen i B semi på 10.11
Macke utslagen i C semi på 10.29
fredag 2 september 2011
Kommande träningar m.m.
Då det vid onsdagens träning konstaterades att det snabbt blir mörkt
om kvällarna är det svårt att ha vardagsträningar.
Vi provar med en träning onsdagen den 21 september klockan 17.00
Det finns ett förslag om att ha ett klubbmästerskap och ett klubbmöte
söndagen den 23 oktober klockan 11.00. Kom gärna med synpunkter.
Bengt
om kvällarna är det svårt att ha vardagsträningar.
Vi provar med en träning onsdagen den 21 september klockan 17.00
Det finns ett förslag om att ha ett klubbmästerskap och ett klubbmöte
söndagen den 23 oktober klockan 11.00. Kom gärna med synpunkter.
Bengt
onsdag 24 augusti 2011
Vinnarfoton och resultat
hittar du under fliken Tävlingsresultat.
KLICKA PÅ BILDEN SÅ BLIR DEN STÖRRE
KLICKA PÅ BILDEN SÅ BLIR DEN STÖRRE
tisdag 23 augusti 2011
Bra TiA resultat på vår hemmatävling 20/8
Klubbens hundar skötte sig med den äran på hemmatävlingen.
Bäst var "Nevis" som vann hanarnas A-final i kamp med bla. "Boomis" och "King"
A-klass
1. Speedpartners A Ben Nevis 9.55 TiA2. Miraqulix Break of Dawn 9.70 Kalmar
3. Speedpartners A Boomerang 9.75 TiA
4. Daigo vd Waterram 9.80 TiA
"Picko" vann hanarnas D-final
och "Sotis" vann tikarnas B-final.
Speciellt grattis till "Pixie" som klarade sin licens
och "Bertha" som klarade sitt första licenslopp.
"Svea" stannade och vände precis innan mål i tikarnas A-final
"Konny" blev 2:a i hanarnas C-final
"Whippe" blev 2:a i hanarnas D-final
"Laika" blev 2:a i tikarnas D-final.
"Gandalf" blev 4:a i hanarnas B-final
"Trillik" blev 3:a i hanarnas D-final
söndag 7 augusti 2011
Lyckad dag för TIA i Halmstad WR
Trillik vann hanar H
Konny vann hanar F
Nevis vann hanar C
Pixie vann tikar H
GRATTIS till PIXIE och WHIPPE som klarade sina licenser
Konny vann hanar F
Nevis vann hanar C
Pixie vann tikar H
GRATTIS till PIXIE och WHIPPE som klarade sina licenser
TÄVLING
Nästa tävling på hemmabanan.
Lördagen den 20 augusti
Anmälan till Ann-Christine senast
torsdagen den 11 augusti klockan 20.00
Lördagen den 20 augusti
Anmälan till Ann-Christine senast
torsdagen den 11 augusti klockan 20.00
fredag 1 juli 2011
TRÄNING OCH TÄVLINGAR
Träning
Torsdagen den 21/7 klockan 17.30
Onsdagen den 3/8 klockan 17.30
Onsdagen den 10/8 klockan 17.30
Anmäl senast kvällen innan
Kommande tävlingar
10/7 Kalmar/Påryd
6/8 Halmstad/Haverdal
13-14/8 Västerås SM i WR Sista anmälningsdag är den 11 juli men jag uppskattar om du anmäler dig så tidigt som möjligt.
Hundar som klarar sin licens i Halmstad den 6/8 kan efteranmälas per telefon senast den 7/8
Anmälningsblankett kommer även att finnas på vår hemsida. Gå in på www.whippetrace.nu
och klicka på Västerås så hittar du rubriken SM 2011.
20/8 TIA/Asarum
27/8 Karlstad
3/9 Norrköping
10/9 Kalmar DERBY
Anmäl senst torsdag klockan 20.00 10 dagar innan tävling.
Torsdagen den 21/7 klockan 17.30
Onsdagen den 3/8 klockan 17.30
Onsdagen den 10/8 klockan 17.30
Anmäl senast kvällen innan
Kommande tävlingar
10/7 Kalmar/Påryd
6/8 Halmstad/Haverdal
13-14/8 Västerås SM i WR Sista anmälningsdag är den 11 juli men jag uppskattar om du anmäler dig så tidigt som möjligt.
Hundar som klarar sin licens i Halmstad den 6/8 kan efteranmälas per telefon senast den 7/8
Anmälningsblankett kommer även att finnas på vår hemsida. Gå in på www.whippetrace.nu
och klicka på Västerås så hittar du rubriken SM 2011.
20/8 TIA/Asarum
27/8 Karlstad
3/9 Norrköping
10/9 Kalmar DERBY
Anmäl senst torsdag klockan 20.00 10 dagar innan tävling.
onsdag 22 juni 2011
onsdag 15 juni 2011
tisdag 7 juni 2011
TRÄNING
Ingen träning idag onsdag 8/6
Nästa träning blir onsdagen den 15/6 klockan 18.00
Anmäl senast kvällen innan.
Bengt
Nästa träning blir onsdagen den 15/6 klockan 18.00
Anmäl senast kvällen innan.
Bengt
söndag 5 juni 2011
TRÄNING
Vi försöker ordna träning på onsdag kväll den 8 juni
klockan 18.00. Hör av er om det är intressant.
Bengt
klockan 18.00. Hör av er om det är intressant.
Bengt
fredag 3 juni 2011
Resultat från våra tävlingar 2/6 2011
STORT TACK till alla som hjälpte oss att genomföra tävlingen.
Könsdelad utan semifinaler
Hanar
Klass E
1. Wikellis Special free Soul
Klass D
1. Mibisan´s mr Bacchus 10.32
2. The Rattigan´s Chim Chim 10.45
3 Greppawhies Trillik 11.75
4. Nanic´s And Jacky´s Rascal 0
Klass C
1. Speedpartner´s A Ben Nevis 9.78
2. Grändens Mc Adam 9.95
3. Nanic´s And Jacky´s Patchy 10.25
4. Idomic´s El Pikachu 10.30
Klass B
1.Mibisan´s Mr Checkmate 9.59
2. Speedpartner´s A Boomerang 9.72
3. Pompecas Gustavus Introitus 9.85
4. Gandalf vd Dia Robinne 9,90
Klass A
1. Emmaline´s DJ Lingonräser 9.55
2. AxRace´s Bull Fighter 9.50
3. Daigo vd waterram 9.75
4. Skyborne Say You Love Me 9.71
Inga tider I detta lopp.
Tiderna är bästa försökstider.
Tikar
Klass E
1. Per-Mo´bile Keeping Sake
2. Sotholmens Malena
Klass D
1. Springeldens Hi It´s Enough 10.54
2. Adagio The Rose 10.60
3. Springeldens Whatever 10.72
4. Wikellis Foxy lady
Klass C
1. Kvarnhällens Bonnie 10.06
2. Inner Circles Beige Beaty 10.32
3. Per-Mo´bile Pearl Of Passion 10.33
4. Wikellis Flaming Star 10.41
Klass B
1. Speedpartne´s A Black Sheep 9.83
2. Greppawhies Glenspay 10.04
3. Hot isle Jalessa 1010
4. Hot Isle Modesty Blaze 10.21
Klass A
1. Wheezy Wind´s Hembra 9.38
2. AxRace´s Vegeteriana 9.73
3. Emmaline´s Svea Viking 9.61
4. AxRace´s Mocca Mousse 9.65
Inga tider I detta lopp.
Tiderna är bästa försökstider.
Könsdelad utan semifinaler
Hanar
Klass E
1. Wikellis Special free Soul
Klass D
1. Mibisan´s mr Bacchus 10.32
2. The Rattigan´s Chim Chim 10.45
3 Greppawhies Trillik 11.75
4. Nanic´s And Jacky´s Rascal 0
Klass C
1. Speedpartner´s A Ben Nevis 9.78
2. Grändens Mc Adam 9.95
3. Nanic´s And Jacky´s Patchy 10.25
4. Idomic´s El Pikachu 10.30
Klass B
1.Mibisan´s Mr Checkmate 9.59
2. Speedpartner´s A Boomerang 9.72
3. Pompecas Gustavus Introitus 9.85
4. Gandalf vd Dia Robinne 9,90
Klass A
1. Emmaline´s DJ Lingonräser 9.55
2. AxRace´s Bull Fighter 9.50
3. Daigo vd waterram 9.75
4. Skyborne Say You Love Me 9.71
Inga tider I detta lopp.
Tiderna är bästa försökstider.
Tikar
Klass E
1. Per-Mo´bile Keeping Sake
2. Sotholmens Malena
Klass D
1. Springeldens Hi It´s Enough 10.54
2. Adagio The Rose 10.60
3. Springeldens Whatever 10.72
4. Wikellis Foxy lady
Klass C
1. Kvarnhällens Bonnie 10.06
2. Inner Circles Beige Beaty 10.32
3. Per-Mo´bile Pearl Of Passion 10.33
4. Wikellis Flaming Star 10.41
Klass B
1. Speedpartne´s A Black Sheep 9.83
2. Greppawhies Glenspay 10.04
3. Hot isle Jalessa 1010
4. Hot Isle Modesty Blaze 10.21
Klass A
1. Wheezy Wind´s Hembra 9.38
2. AxRace´s Vegeteriana 9.73
3. Emmaline´s Svea Viking 9.61
4. AxRace´s Mocca Mousse 9.65
Inga tider I detta lopp.
Tiderna är bästa försökstider.
fredag 27 maj 2011
36 HUNDAR
18 hanar och 18 tikar är anmälda till tävlingen den 2/6.
9 hundar springer för sin licens.
Välkomna
9 hundar springer för sin licens.
Välkomna
torsdag 19 maj 2011
TÄVLINGEN DEN 2 JUNI
Välkomna till vår tävling torsdagen den 2 juni (Kristi Himmelfärdsdag)
Plats: Asarumsbanan på gamla flygfältet i Asarum.
Veterinärbesiktning klockan 09.00
Första start 10.00
På onsdagskvällen grillar vi eller fikar tilsammans.
Anmälan till respektive hemmasektion senast torsdagen den 26 maj.
Plats: Asarumsbanan på gamla flygfältet i Asarum.
Veterinärbesiktning klockan 09.00
Första start 10.00
På onsdagskvällen grillar vi eller fikar tilsammans.
Anmälan till respektive hemmasektion senast torsdagen den 26 maj.
onsdag 18 maj 2011
Ändrad träning
I nästa vecka blir det träning måndagen den 23/5 klockan 17.30.
Träningen på onsdagen den 25/5 är inställd.
Anmäl kvällen innan om du vill träna,
Träningen på onsdagen den 25/5 är inställd.
Anmäl kvällen innan om du vill träna,
onsdag 4 maj 2011
Nya träningar och anmälan till tävling
Kommande träningstillfällen blir:
onsdagen den 11 maj klockan 17.30
onsdagen den 18 maj klockan 17.30
onsdagen den 25 maj klockan 17.30
Anmäl kvällen innan.
Årets första WR tävling blir i Halmstad söndagen den 15 maj.
Anmälan senast torsdagen den 5 maj
Nästa WR tävling blir i Karlstad lördagen den 28 maj.
Anmälan senast torsdagen den 19 maj
Vår första WR tävling på Asarumsbanan blir torsdagen den 2 juni
(Kristi Himmelsfärdsdag)
Anmälan senast torsdagen den 26 maj
Anmälan till alla tävlingar sker till Ann-Christine Held
Telefon 0454-89432
onsdagen den 11 maj klockan 17.30
onsdagen den 18 maj klockan 17.30
onsdagen den 25 maj klockan 17.30
Anmäl kvällen innan.
Årets första WR tävling blir i Halmstad söndagen den 15 maj.
Anmälan senast torsdagen den 5 maj
Nästa WR tävling blir i Karlstad lördagen den 28 maj.
Anmälan senast torsdagen den 19 maj
Vår första WR tävling på Asarumsbanan blir torsdagen den 2 juni
(Kristi Himmelsfärdsdag)
Anmälan senast torsdagen den 26 maj
Anmälan till alla tävlingar sker till Ann-Christine Held
Telefon 0454-89432
söndag 1 maj 2011
TRÄNING
TRÄNING PÅ ONSDAG DEN 4/5 KLOCKAN 17.30.
ANMÄL SENAST TISDAG KVÄLL.
Bengt
0454-89432
bengtheld@hotmail.com
ANMÄL SENAST TISDAG KVÄLL.
Bengt
0454-89432
bengtheld@hotmail.com
torsdag 7 april 2011
Bana och träningar
Pensionärsgruppen inom TIA arbetade på banan i onsdags så nu kan vi börja träna.
Förslag till de första träningstillfällena:
Lördagen den 16 april klockan 11.00.
Måndagen den 25 april AD Påsk klockan 12.30
Onsdagen den 4 maj klockan 17.30
Anmäl senast kvällen innan till Bengt Held om du vill träna.
0454-89432
bengtheld@hotmail.com
Förslag till de första träningstillfällena:
Lördagen den 16 april klockan 11.00.
Måndagen den 25 april AD Påsk klockan 12.30
Onsdagen den 4 maj klockan 17.30
Anmäl senast kvällen innan till Bengt Held om du vill träna.
0454-89432
bengtheld@hotmail.com
fredag 1 april 2011
Hemsidan www.tiawr.dinstudio.se
Hemsidan www.tiawr.dinstudio.se kommer snart att upphöra och ersättas med denna blogg.
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)